Tekno Sayfa – En Yeni Teknoloji Haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. Türkiye’nin Uzay Macerası Başlıyor: Tuva Cihangir Atasever Hazır

Türkiye’nin Uzay Macerası Başlıyor: Tuva Cihangir Atasever Hazır

haberci haberci -
88 0

Tarihi An: Türkiye Uzaya Adım Atıyor

Türkiye, uzayda yeni bir döneme hazırlanıyor. 8 Haziran’da gerçekleşecek olan tarihi görevi, Türkiye’nin temsilcisi Tuva Cihangir Atasever üstlenecek. Atasever, Türkiye’yi uzay liginde temsil edecek ve New Mexico’daki Spaceport Tesisleri’nde TRT Haber’e özel açıklamalarda bulundu.

Muazzam Heyecan: Uçuş Detayları Açıklandı

Atasever, uçuş sırasında Virgin Galactic’in VSS Unity uzay aracıyla 45 bin fit irtifaya kadar seyahat edeceklerini ve hibrit motorun ateşlenmesiyle 90 kilometrelik irtifaya ulaşacaklarını belirtti. Uçuş esnasında 4,5 G kuvvetine maruz kalacaklarını ve ses hızının 3 katına çıkacaklarını açıklayan Atasever, ayrıca 7 deney gerçekleştireceklerini söyledi.

İnovasyon ve İşbirliği: Türkiye’nin Uzay Vizyonu

Atasever, Türkiye’nin uzayda kompleks ve çok fazlı malzemelerin üretiminde öncü olması gerektiğini vurgulayarak, uluslararası işbirliklerinin önemini vurguladı. Türk Astronot ve Bilim Misyonu Projesi’nin, Türkiye’nin uzay alanındaki hedefleri arasında önemli bir yere sahip olduğunu belirtti.

Aile ve Destek: Uzay Yolculuğunda Yanımdalar

Atasever, ailesinin kendisine verdiği destekten ve motivasyondan bahsederek, uzay yolculuğunda yanlarında taşıyacağı özel eşyalardan ve duygularından bahsetti. Ailesinin kendisine olan desteklerinin, bu zorlu yolculukta büyük bir güç kaynağı olduğunu belirtti.

İlgili Yazılar