Tekno Sayfa – En Yeni Teknoloji Haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. Atasever’den Uzay Macerası Açıklamaları

Atasever’den Uzay Macerası Açıklamaları

haberci haberci -
86 0

Atasever, Uzaydaki Deneyimini Anlattı

Tuva Cihangir Atasever, “VSS Unity” yörünge altı aracıyla New Mexico’daki Spaceport tesisine başarılı bir iniş yaptı. Basın toplantısında konuşan Atasever, uzay yolculuğunda yaşadığı deneyimleri paylaştı. Atasever, uçuşun en etkileyici yönünün roket motorunun çalışması ve mikro yer çekiminde süzülmek olduğunu belirtti.

Atasever’in Bilimsel Başarısı

Atasever, uçuş sırasında özel yapım uçuş kıyafetinde taşıdığı üç faydalı yükle ilgili tüm operasyonları başarılı bir şekilde gerçekleştirdiğini ve görevin bilimsel yönünün büyük bir başarı olduğunu vurguladı. Yörünge altı uçuşundan elde edilen verilerin analiz edilerek Türkiye için mikro yer çekimi araştırmalarında yeni bir yol haritası oluşturulacağını açıkladı.

Uzayda Türkiye ve Azerbaycan Bayrakları

Atasever, Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan hediye olarak aldığı Türk bayrağı ve annesinin memleketi Azerbaycan bayrağını uzayda yanında taşıdığını belirtti. “İki devlet, bir millet” vurgusunu yaparak Türkiye ve Azerbaycan bayraklarının yan yana durduğunu ifade etti.

Türkiye’nin Uzaydaki Yükselişi

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Ahmet Yozgatlıgil, Türkiye’nin uzay endüstrisindeki önemine dikkat çekerek, yakında Türkiye’de geliştirilen ilk iletişim uydusunun fırlatılacağını ve 2026’da Ay’a ulaşmayı hedeflediklerini söyledi. Yozgatlıgil, Türkiye’nin uzay endüstrisinde ilerlemek için gereken adımları atmaya devam edeceklerini belirtti.

Gençlerin Geleceği Parlak

Axiom Space Baş Astronotu Michael Lopez-Alegria, Türkiye’deki gençlerin uzay endüstrisindeki potansiyeline dikkat çekti. Türkiye’nin gençlere verdiği önemi vurgulayan Lopez-Alegria, Türkiye’deki gençlerin geleceğinin çok parlak olduğunu düşündüğünü ifade etti.

İlgili Yazılar