Tekno Sayfa – En Yeni Teknoloji Haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Sanayi ve Teknoloji Bakanı, Türkiye’nin Astronotlarıyla Basın Toplantısı Düzenledi

Sanayi ve Teknoloji Bakanı, Türkiye’nin Astronotlarıyla Basın Toplantısı Düzenledi

haberci haberci -
54 0

Türkiye’nin İkinci Astronotu Yörünge Altı Araştırma Uçuşundan Döndü

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Türkiye’nin ikinci astronotu Tuva Cihangir Atasever’in yurda dönüşüyle bir basın toplantısı düzenledi. Atasever’in başarılı yörünge altı araştırma uçuşunu gerçekleştirdiğini belirten Kacır, Türk ve Azerbaycan bayraklarını uzayda gururla taşıyarak tarihe adını altın harflerle yazdırdığını söyledi.

Türk Astronot ve Bilim Misyonu Hedefleniyor

Bakan Kacır, Milli Uzay Programı kapsamında Türk Astronot ve Bilim Misyonu hedefinin önemine vurgu yaparak, Türk astronotları Gezeravcı ve Atasever’in seçilerek uzay misyonu için eğitim aldıklarını ifade etti.

Uzaya Erişim Maliyeti Düşüyor

Kacır, uzaya erişim maliyetlerinin düşmesinin bu alandaki çalışmalara ivme kazandırdığını belirtti. Gezeravcı ve Atasever’in başarılarıyla Türkiye’nin uzay alanındaki bilimsel araştırma kapasitesini artırmayı hedeflediklerini açıkladı.

Türkiye’nin Uzay Alanındaki Vizyonu

Bakan Kacır, Türkiye’nin uzay alanındaki gelecek hedeflerini aktararak, milli uydu markasının oluşturulması, alçak yörünge uydularının milli üretim programının hayata geçirilmesi ve uluslararası işbirlikleriyle uzay limanı kurulması gibi projelerin devam edeceğini dile getirdi.

Uzay Alanında Toplumsal İlgi Artacak

Kacır, Türkiye’nin Ay Programı’nı gerçekleştireceğini, uzay alanındaki çalışmaların toplumsal ilgiyi artıracağını ve gençlerin uzay bilimi ve teknolojilerine ilgisinin teşvik edileceğini belirtti. Uzay gözlemleri için Doğu Anadolu Gözlemevi projesinin tamamlanacağını ve uzay ekosisteminin daha da büyütüleceğini açıkladı.

İlgili Yazılar