Tekno Sayfa – En Yeni Teknoloji Haberleri

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Gündem
 4. »
 5. Off Page SEO Nedir?Off Page SEO Kaynakları Nelerdir?

Off Page SEO Nedir?Off Page SEO Kaynakları Nelerdir?

admin admin -
34 0

Off Page SEO Nedir?Off Page SEO Kaynakları Nelerdir?

SEO çalışmalarından bahsetmek için, Off Page SEO nedir? Konusuna da açıklık getirmek gerekir. Dijital pazarlama ve e-ticaret başta olmak üzere web uygulamalarında SEO çalışmaları önemli bir yere sahiptir. SEO çalışmalarında On Page SEO ve Off Page SEO çalışmalarına yer verilir.

Her iki çalışmanın amacı da, web sayfasının arama motorlarında üst sıralara yerleştirilmesi ve bu sayede ziyaretçi trafiğinin arttırılması amaçlanır. İstenen düzeyde ziyaretçi trafiğinin artışı, firmaların veya kişisel kullanıcıların daha fazla tanınır olmasına ve buna bağlı olarak ticari işletmelerin gelirlerinin artışına katkı sağlar.

On Page SEO çalışması, web sayfasının oluşturulmasında gerekli çalışmaların yapılmasına yöneliktir. Off Page SEO web sayfasının optimizasyonuna katkı sağlayan dış kaynaklı verilerin sağlanması ve elde edilen veriler ışığında, web sayfasının geliştirilmesi çalışmasıdır. Off Page SEO, sayfa dışı SEO çalışmaları anlamına gelir.

Off Page SEO Kaynakları Nelerdir?

SEO çalışmalarında önemli bire yere sahip olan Off Pafe SEO çalışması, backlink, PPC, yerel SEO, sosyal medya gibi harici kaynaklardan beslenir. Bu sayede çeşitli dijital mecralarda, potansiyel ziyaretçilerin arama motorlarında ki davranışlarını analiz etme imkanı sunar. SEO çalışmasında önemli yere sahip olan anahtar kelime ve link çalışmaları başarılı şekilde yerine getirilir. Off Page SEO kaynakları;

 • Facebook, Twitter, Pinterest, Goole Plus gibi sosyal medya uygulamalar,
 • Dailymotion, Vimeos ve Youtube gibi video paylaşım uygulamaları,
 • Güvenilir ve güncel haber siteleri,
 • Sözlük formatında uygulama alanı bulan dijital sözlük formları,
 • EDU uzantılı web siteleri,
 • GOV uzantılı kurumsal web siteleri,
 • Google’nin desteklediği form siteleri,
 • PDF içerikli web siteleri,

Bunlardan bazılarıdır. Çalışmaların amacı doğru bilgiye yer vererek, etkili bir şekilde SEO çalışmasının gerçekleştirilmesidir. Aynı zamanda SEO rendesi sayesinde On Page SEO çalışmalarına da yer verilerek, etkileşimi yüksek siteler oluşturmak mümkündür.

Off Page SEO Neden Önemlidir?

Arama motorlarının algoritma yapısı çok karmaşıktır ve sürekli değişkenlik gösterir. Başarılı SEO çalışmaları ile web sayfaları arama motorlarında üst seviyelere yerleşme olanağı bulur. Bu sayede ziyaretçi trafiğini önemli ölçüde attırır. Arama motorlarında üst seviyelere yerleşmek için, oluşturulan web sayfasının güvenli ve yetkin olması gerekir. SEO uzmanları arama motorlarının algoritmasını tam olarak anlaması beklenemez. Ancak arama motorlarında Off Page SEO çalışması sayesinde önemli veriler elde edilir. Bu sayede oluşturulan web sayfasının etkinliği arttırılma imkanı bulur.

Off Page SEO ve Backlink İlişkisi

Off Page SEO çalışmasına, kaliteli, özgün ve güncel bilgiler içeren sitelerden backlink birçok avantaj sağlar. Backling avantajlarından fayda sağlarken SEO uzmanları dikkatli olmalıdır. Çünkü birçok site ücretli Backling çalışmasına yer verir. Bu durum Google tarafından hoş karşılanmaz.

Off Page SEO ve On Page SEO Arasındaki Farklar

Arama motorlarının sıralamasında neyin etkili olduğunu, arama motorları tam olarak belirtmezler. Ancak SEO çalışması ile birtakım yollar izlenerek web sayfalarının üst sıralara yerleşmesine katkı sağlamak mümkündür. Sayfa içi SEO olarak da bilinen On Page SEO çalışmasında, sayfa içi tasarım, metinler, alt metin ve sayfa içerisinde gerçekleştirilen tüm işlemler On Page SEO çalışmasının ürünüdür.

Off Pafe SEO, arama motorlarının optimizasyonun sağlamak için, web sayfasına katkı sağlayan tüm verilerin toplanması ve elde edilen veriler ışığında web sayasında iyileştirmeler gerçekleştirilmesi anlamını taşır. Her durum içinde, çalışma yapılan web sayfasının üst sıralara taşınması ve konumunu geliştirmesi arzulanır. SEO çalışmasının başarası, ziyaretçi trafiğinin artışı ile doğru orantılıdır.

Off Page SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

SEO çalışmalarında doğru bilgilere yer verilmesi, özgün içeriklerin kullanılması ve kopya içeriklere yer verilmemesi gerekir. Site dışı paylaşımlarda kaliteli domain ve güvenilir mecralarda paylaşım sağlansa bile, site için paylaşımlar yararlı bilgiler taşımadığı sürece, herhangi bir fayda sağlamaz.

Bu durum üst sıralara yerleşen siteler için sürdürülebilir durum değildir. SEO çalışmalarında üst sıralara yerleşmek kadar, kalıcılıkta önemlidir. Siteye aşarı link alımı sıralamada etkili olacaktır. Ancak uzun vadeli çözüm oluşturmaz. Bu nedenle doğru kaynaklardan, özellikle sosyal medya platformlarından Backling almak ve zamanlamasının doğru ayarlanmış olması, uzun vadede kazanım sağlar.

Off Page SEO Çalışması ve Anahtar Kelime İlişkisi SEO çalışmalarında anahtar kelime önemli bir yere sahiptir. Sitenin üst sıralara yerleşmesinde ve ziyaretçi trafiğinin artışında anahtar kelimelerin fonksiyonu çoğu internet kullanıcısı tarafından bilinir. Doğru anahtar kelimenin bulunması için, Off Pafe SEO çalışmasına ihtiyaç duyulur. Bu sayede SEO uzmanı arama motorlarında ve sosyal medya uygulamalarında doğru anahtar kelimeyi bularak, site ziyaretçilerinin araştırma yaptığı kelime analizlerini gerçekleştirirler. Bu aynı zamanda benzer web siteleri hakkında da bir takım bilgileri ulaşılmasına ve ziyaretçi davranışlarının gözlemlenmesine olanak verir. Anahtar kelime seçiminde bir harf, bir sembolün böle sıralamada çok fazla etki yaratır.

Off Page SEO ve Mobil Uyumluluk

Off Page SEO çalışmalarında Mobil uygulamalar ve mobil uyumlu sitelerde önemli bir yer tutar. Birçok sitenin mobil uyumlu olması, mobil kullanıcılar tarafından da ziyaretçi alınmasına olanak tanır. SEO çalışmaları yapılırken, kullanıcı davranışlarının mobil arama motorlarından da analiz edilmesi ve kullanıcıların mobil uygulamalarda kullandığı anahtar kelimelerinin analiz edilmesine olanak tanır. Bu sayede SEO çalışması web uygulamasında olduğu kadar, mobil versiyonunda etkin sıralamada yer alınmasına ve ziyaretçi trafiğinin artışı sağlar.

Off Page SEO Faydaları Nelerdir?

Off Page SEO çalışması neticesinde, oluşturulan sitenin başka siteler ve internet tarafından araştırılmasına konu olur. Bu sayede web sitesinin ziyaretçi trafiğine bağlı olarak firmaların ve kişilerin tanınırlığı artış gösterir. Başka siteler tarafından çalışma yapılan siteden bahsedilmesi, Google tarafından sitenin önemli olduğu algısına neden olur.

Google önemli olduğunu algıladığında, siteleri algoritma mantığına göre üst sıralara taşır. Özellikle kurulumunu yeni gerçekleştiren genç siteler veya dijital mecrada yer edinmeye çalışan firmalar, yapılan SEO çalışmaları ile aranan önemli isimler arasında yerini alır. İzmir SEO bu anlamda sitelerin etkinliğini artırmak için Off Page SEO ve On Page SEO çalışmalarını yer vererek, etkili SEO çalışmasını yerine getirir. Sitinin ve dolaylı olarak firmaların tanınırlığında ve güvenirliğinde artış sağlar.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir