Tekno Sayfa – En Yeni Teknoloji Haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Kademeli Emeklilik Nedir? Ne Anlama Gelir?

Kademeli Emeklilik Nedir? Ne Anlama Gelir?

admin admin -
42 0

Kademeli Emeklilik Nedir? Ne Anlama Gelir?

Geçtiğimiz günlerde 8 Eylül 1999 tarihinde emeklilik koşullarını düzenleyen bir yasa yürürlüğe girmişti. Bu bağlamda kademeli emeklilik nedir sorusu gündeme geliyor. Konula alakalı tüm detayları açıkladık.

Kademeli Emeklilik Nedir?

Pek çok insan kademeli emeklilik nedir sorusunun cevabını araştırıyor. Bu emeklilik türü, sigortası 8 Eylül 1999 tarihinden evvel başlamış, çalışma senesi ve prim gününü tamamlamasına karşın yaş koşulu sebebi ile emekliye ayrılamamış bireyleri kapsamaktadır. Tarım sigortalısı, Bağ-Kur, SSK, ve memur sigortalısı olan çalışanlar da EYT’de kademeli emeklilik sürecine dahil olmaktalar. Bu avantajdan yararlanmak için sigorta süresinin, yaş şartının ve prim sayısının beraber karşılanması lazımdır. Henüz emeklilik koşullarını tamamlamayan sigortalı çalışanların yaş sınırı ve ayrıca prim sayısı kademeli olarak artırılmış durumdadır. Bu da doğal olarak kişilerin erken dönemde emekli olmalarına imkan sağlamaktadır.

Malulen Emekli Maaşı Nedir?

Çoğu vatandaş malulen emekli maaşı hakkında bilgi almak istiyor. Kişinin çalışma yaşamına başladıktan sonra sağlık sorunları yaşaması, iş kazası veyahut meslek hastalığına yakalanması iş gücü kaybı yaratır. İş gücü kaybına uğrayan kişinin tekrardan iş bulması ya da mevcut işinde çalışması bir hayli zordur. Oluşan mağduriyetin telafi edilmesi amacıyla uygulanan emeklilik sistemine malulen emeklilik ismi verilir. Malulen emeklilerin almış oldukları maaş ise minimum 7500 lira olarak belirlenmiştir. Prim sayısı daha fazla olanların maaş miktarı ise elbette daha fazladır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir