Tekno Sayfa – En Yeni Teknoloji Haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. "Bu kulübe her ay 50 milyon lira lazım"

"Bu kulübe her ay 50 milyon lira lazım"

admin admin -
37 0

“Bu kulübe her ay 50 milyon lira lazım”

Başkan Koca, futbol kulüplerinin mali durumlarıyla ilgili şunları söyledi:

“İşin maddi boyutuna baktığımızda yapamıyoruz. Ben sanki hep maçlarda görünüyorum. Ama hafta boyu içinde veya ay boyu içinde günümün önemli bir kısmı para aramakla geçiyor. Bu kulübe her ay 50 milyon TL para lazım. 5-6 yıl önce yayın gelirleri 500 milyon Dolar iken bir standart belirleniyor. Hala 500 milyon Dolar geliyormuş gibi o sistem işliyor. Şu anda 100 milyon Dolar geliyor. Yani beşte bire inmiş. Süper Lig’e bir alt lig de dahil 100 milyon Dolar. Bununla kulüplerin yaşama şansı yok. Birkaç tane marka değeri yüksek kulüpler hariç ki onların sponsorları şimdilik götürüyorlar. Ama bu sistem böyle devam ederse birkaç yıl sonra aynı sorunu onlar da yaşayacaklar. Bu böyle gitmez. Birçok kulübün çok ciddi maddi problemi yaşayacağını dile getiriyorlar. Biz de zorlanıyoruz. Allah’tan yönetimimiz bu anlamda güçlü. Yönetimin ciddi bir desteği var. Sponsorlarımız var, uğraşıyoruz. Buna rağmen aşırı zorlanıyoruz.” pradabet giriş 

“Kulüplerin gelir sorunlarının çözülmesi lazım”

Futbol kulüplerinin oynadığı maçlardan aldığı yayın gelirlerindeki sıkıntının çözülmesi gerektiğini söyleyen Koca, “Burada yayın gelirlerinden gelen paranın kulüplere hayrı yok. Hiç kimseye bir hayrı yok. Net söylüyorum. Bunun ivedilikle çözülmesi lazım ki bana göre artık bu devlet politikasına dönüşmeli. Bu yan gelirlerle veya futbola sağlanan bu destekle futbol kulüplerinin yaşama şansı gerçekten yok” şeklinde konuştu.

“Bu şartlarda futbolun gelişme şansı yok”

Futbol kulüplerindeki ekonomik sorunun büyük kulüplerden kaynaklandığını savunan Koca, “İlla büyük bir kulübün başına bir şey gelecek ki bu meseleler masaya yatırılsın. Özellikle üç büyük kulübün kendi arasındaki rekabetinden kaynaklanan ciddi bir sorun yaşanıyor. Türkiye’deki futbol kulüplerinin en özellikle Anadolu kulüpleri sorun yaşıyor. Federasyonun yapısı, futbol kulüplerinin yapısı baştan aşağı realize edilmesi lazım, böyle bir dünya yok. Şu anda en zayıf halka kulüpler ve yöneticiler. Çünkü bu şartlarla, bu futbol politikalarıyla futbolun gelişme şansı yok” dedi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir