Tekno Sayfa – En Yeni Teknoloji Haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Singapur’da Böcekler Yemek Menülere Eklenebilir

Singapur’da Böcekler Yemek Menülere Eklenebilir

haberci haberci -
59 0

Singapur Gıda Ajansı, 16 Böcek Türünün Tüketim İçin Onaylandığını Duyurdu

Singapur Gıda Ajansı (SFA), Channel News Asia televizyonuna verdiği bilgiye göre, insanların gıda olarak tüketebileceği 16 böcek türünü onayladı. Ülkedeki restoranlar artık bu 16 böcek türünü menülerine ekleyebilecekler.

Onaylanan Böcek Türleri Arasında Neler Var?

Onaylanan böcekler arasında çeşitli cırcır böcekleri, çekirgeler, un kurtları, süper solucanlar ve ipek böcekleri bulunuyor. Bu böceklerin tüketilmesine izin verilmesi için yapılan istişareler Ekim 2022’de başlamıştı.

Gerekli Şartları Karşılamak Şart!

SFA, bu böcekleri ithal etmek isteyenlerin insanlar veya çiftlik hayvanları için gerekli şartları karşılamaları gerektiğini belirtti. Ayrıca, ithal edilmek istenen diğer böcek türlerinin tüketiminin güvenli olup olmadığının da değerlendirmeye tabi tutulacağı vurgulandı.

Ambalajlar Etiketlenecek

Böceklerin bulunduğu paketlenmiş gıda satan şirketler, tüketicilerin ürünü satın alıp almama konusunda bilinçli karar verebilmeleri için ambalajlarını etiketlemek zorunda olacaklar.

Gelecek Süreç

SFA, Ekim 2022’de başlayan kamu istişarelerinin ardından, 16 böcek türünün tüketimine izin verme olasılığını duyurmuştu. Nisan 2023’te bu türlerin 2023’ün ikinci yarısında tüketilebileceği açıklanmış, ancak daha sonra bu tarih 2024’ün ilk yarısına çekilmişti.

İlgili Yazılar