Tekno Sayfa – En Yeni Teknoloji Haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. NATO Zirvesi’nden Savunma Endüstrisi ve İttifakın Geleceğine İlişkin Önemli Kararlar

NATO Zirvesi’nden Savunma Endüstrisi ve İttifakın Geleceğine İlişkin Önemli Kararlar

haberci haberci -
63 0

Stoltenberg: 75. Yıl Kutlamaları ve NATO’nun Geleceği

Washington’da gerçekleşen NATO Zirvesi’nde konuşan Stoltenberg, tarihin en başarılı ittifakının 75. yıl dönümünü kutladıklarını belirterek, zirve kapsamında NATO’nun geleceğine ilişkin önemli kararlar alacaklarını vurguladı.

NATO’nun Temel Görevi ve Savunma Endüstrisi

Stoltenberg, Ukrayna’ya destek ve ortaklıkların güçlendirilmesine vurgu yaparak, NATO’nun temel görevi olan savunma ve caydırıcılığa ilişkin adımlar atacaklarını söyledi. “NATO’nun temel amacı savaşı engellemek ve caydırıcı gücüyle barışı muhafaza etmek.” değerlendirmesinde bulundu. Stoltenberg, güçlü savunma endüstrisinin olmazsa olmaz olduğunu belirterek, “Güçlü savunma endüstrisi olmadan, güçlü savunma sağlamak mümkün değil.” dedi.

Savunma Harcamaları ve İttifak Üyeleri

Stoltenberg, NATO üyelerinin savunma harcamalarını artırma konusunda mutabık olduklarını ve GSYH’nin yüzde 2’sinin savunmaya harcanması kararının 10 yıl önce alındığını hatırlattı. Ayrıca Stoltenberg, artık yüzde 2’nin asgari hedef olduğunu ve daha fazlasının harcanması gerektiğini vurgulayarak, “Daha fazlasını yapacağız.” dedi.

Endüstriyel İşbirliği ve Yeni Savunma Anlaşmaları

NATO’nun endüstriyel işbirliği ve üretimi artırma taahhüdü kapsamında, Türkiye’nin de aralarında bulunduğu bazı NATO müttefikleri, yeni savunma girişimlerine imza attı. Türkiye, ABD, Belçika, Kanada, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İtalya, Lüksemburg, Hollanda, Norveç, Polonya, Romanya ve İsveç, “Kalıcı Uzay Müttefik Programı” için mutabakat zaptı imzalarken, dijital alanda işbirliğini artırmak için 22 müttefik “Cloud ve Edge Müttefik Yazılımı” için niyet mektubuna imza attı. Almanya, İtalya ve Hollanda ise 940 Stinger füzesi için kontrat imzaladı.

İlgili Yazılar