Tekno Sayfa – En Yeni Teknoloji Haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. NATO Zirvesi Sonuç Bildirgesi Yayımlandı

NATO Zirvesi Sonuç Bildirgesi Yayımlandı

haberci haberci -
49 0

NATO, Ukrayna’nın Tam Avrupa-Atlantik Entegrasyonuna Destek Verecek

NATO Zirvesi’nin sonuç bildirgesinde ittifakın Ukrayna’yı “NATO üyeliği de dahil olmak üzere tam Avrupa-Atlantik entegrasyonuna giden geri dönüşü olmayan yolda” desteklemeye devam edeceği belirtildi. Müttefiklerin gelecek yıl içinde Ukrayna’ya asgari 40 milyar avroluk askeri yardım finansmanı sağlamayı planladığı kaydedildi. Müttefiklerin kabul ettiğinde ve koşullar karşılandığında Ukrayna’ya İttifak’a katılma davetini göndereceği teyit edildi.

Rusya, Ukrayna’daki Savaşın Tek Sorumlusu Olarak Nitelendirildi

Bildirgede, Rusya’nın Ukrayna’daki savaşın tek sorumlusu olduğu vurgulandı. Rus kuvvetlerinin ve yetkililerinin insan hakları ihlalleri, savaş suçları ve diğer uluslararası hukuk ihlalleri için cezasız kalamayacağı belirtildi. Ayrıca, Rusya’nın Ukrayna’daki savaşını kolaylaştıran ve uzatan herkes kınandı. Tüm ülkelere Rusya’ya yardım etmeme çağrısı yapıldı.

Çin’in Ukrayna’daki Duruma Etkisi Değerlendirildi

Bildirgede, Çin’in Rusya’nın Ukrayna’daki savaş çabalarını kolaylaştırıcı olarak nitelendirilirken, Pekin’in Avrupa-Atlantik güvenliğine sistemik zorluklar yarattığına dikkat çekildi. Çin’e Rusya’nın Ukrayna’daki mücadelesine maddi ve siyasi desteği durdurması çağrısında bulunuldu. Aynı zamanda Çin’in uzay yetenekleri ve nükleer cephaneliğinin genişlemesiyle ilgili endişeler dile getirildi.

Terörle Mücadele ve Bölgesel Güvenlik Ön Planda

Bildirgede, terörle mücadelenin NATO’nun kolektif savunması açısından vazgeçilmez olduğu belirtildi. Batı Balkanlar ve Karadeniz bölgelerinin NATO açısından stratejik öneme sahip olduğuna vurgu yapılarak, bölgenin güvenliğine ve istikrarına bağlılığın altı çizildi. Bölgesel barış ve güvenliği desteklemek amacıyla Batı Balkanlar ile siyasi diyaloğun ve işbirliğinin geliştirilmeye devam edileceği ifade edildi.

ABD’ye 75. NATO Zirvesi’ne ev sahipliği için teşekkür edilirken, 2025’te Hollanda’da gerçekleşecek zirvenin ardından bir sonraki zirvenin Türkiye’de yapılacağı duyuruldu.

İlgili Yazılar