Tekno Sayfa – En Yeni Teknoloji Haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Hebestreit: Fransa Seçim Sonuçlarını Değerlendirdi

Hebestreit: Fransa Seçim Sonuçlarını Değerlendirdi

haberci haberci -
56 0

Almanya-Fransa İlişkisi Özel ve Rahatlatıcı

Berlin’de düzenlenen basın toplantısında konuşan Hebestreit, Fransa’daki seçim sonuçlarını değerlendirdi. Almanya-Fransa ilişkisinin çok özel olduğunu belirten Hebestreit, “Her şeyden önce endişe duyulan şeylerin gerçekleşmemiş olmasından dolayı belli bir rahatlama ağır basıyor.” şeklinde konuştu.

Yeni Hükümet İçin Bekleyiş Devam Ediyor

Fransa’da yeni hükümetin oluşmasına ilişkin yorum yapmaktan kaçınan Hebestreit, “Bu seçim sonucundan ne çıkacağını zaman gösterecek ve Fransa karar verecek” ifadesini kullandı. Almanya Başbakanı Olaf Scholz’un Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile NATO Liderler Zirvesi’nin düzenleneceği Washington’da durumu değerlendirmek için fırsat bulacağını belirtti.

Almanya Karşıtı Söylemlere Yorum Yapılmadı

Alman Hükümet Sözcüsü, Fransa’daki seçimlerden birinci çıkan ve mecliste en fazla sandalye sayısına ulaşan solcu Yeni Halk Cephesi ittifakının liderlerinden Jean-Luc Melenchon’un Almanya karşıtı söylemlerinin hatırlatılması üzerine, bu konuda şaşırtıcı bir şey söyleyemeyeceğini belirterek, Fransız iç politikasına karışmayacağını kaydetti.

Seçim Sonuçları Cesaret Verici

Almanya Başbakan Yardımcısı, Ekonomi ve İklimi Koruma Bakanı Robert Habeck de Stuttgart’ta yaptığı açıklamada, her ne kadar Fransa’da hükümet kurmak karmaşık hale gelse de merkez, merkez sol ve sol yelpazedeki partilerin ülkenin milliyetçiliğe sürüklenmesini engellemek için işbirliği yapmalarını iyi bulduğunu, seçim sonuçlarının cesaret verici olduğunu söyledi.

İlgili Yazılar