Tekno Sayfa – En Yeni Teknoloji Haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Gazze’de 800 Bin Öğrenci Eğitim Haklarından Mahrum Bırakıldı

Gazze’de 800 Bin Öğrenci Eğitim Haklarından Mahrum Bırakıldı

haberci haberci -
68 0

İsrail Saldırıları Eğitim Hakkını Engelleyici Bir Tehdit

Gazze’deki Filistin hükümetinden yapılan açıklamaya göre, Siyonist işgalin Gazze’de yürüttüğü saldırılar nedeniyle, **7 Ekim’den bu yana 800 bin erkek ve kız öğrenci eğitim haklarından mahrum bırakıldı**. Açıklamada, Gazze’de çeşitli branşlardan yaklaşık **40 bin lise öğrencisinin üniversite sınavlarına giremediği** vurgulanırken, öğrencilerin sınava girememesinin “**geleceklerini tehdit eden ciddi bir ihlal**” olduğunun altı çizildi.

İsrail’in Saldırıları Sonucunda Binlerce Öğrenci ve Eğitim Çalışanı Hayatını Kaybetti

Açıklamada, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarında “**kasıtlı olarak kadınları ve çocukları hedef aldığı**” vurgulanarak, binlerce öğrenci ve eğitim çalışanının hayatını kaybettiği ve yaralandığı belirtildi. Gazze’de eğitim hizmeti veren yapıların, doğrudan ve dolaylı İsrail saldırıları nedeniyle, **yüzde 85’inin kullanılamaz hale geldiği** ifade edilirken, işgalin sona ermesi durumunda eğitim sürecinin yeniden başlamasında ciddi zorluklar yaşanacağı vurgulandı.

UNRWA: Gazze’deki Okulların Yüzde 76’sı Yeniden İnşa ve Tadilata İhtiyaç Duyuyor

Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı’ndan (UNRWA) yapılan yazılı açıklamada, “Gazze’deki okulların yeniden faaliyete geçebilmesi için **yüzde 76’dan fazlasının yeniden inşa ve tadilata ihtiyacı olduğu**” belirtilmişti. Gazze’de yaşanan insani krizin boyutu her geçen gün daha da artarken, çocukların açlıktan ölmesi gibi trajik olaylar da yaşanmaya devam ediyor.

Gazze: Çaresizlik İçinde Yetersiz Beslenen Çocuklar Ölüyor

Gazze Şeridi’ndeki Kemal Advan Hastanesi Müdürü Hüsam Ebu Safiye, son günlerde yetersiz beslenme nedeniyle bir çocuğun hayatını kaybettiğini ve son bir hafta içinde **4 çocuğun yaşamını yitirdiğini** açıkladı. Ebu Safiye, son iki hafta içindeyse yetersiz beslenme ve sıvı kaybı nedeniyle **250 çocuğun hastaneye getirildiğini** belirtti. Gazze’de sağlık hizmetlerine erişim zorluğu ve İsrail saldırılarına rağmen, sağlık çalışanlarının çocuklara yardım etmeye devam ettiği vurgulandı.

İsrail ve ABD yönetiminin Gazze’deki insani yardımı kısıtladığı ve açlığı derinleştirdiği belirtilirken, İsrail’in **7 Ekim’den bu yana yürüttüğü saldırılarda en az 15 bin 694 çocuk ve 10 bin 279 kadın olmak üzere 37 bin 551 Filistinlinin hayatını kaybettiği** ifade edildi. Hala enkaz altında binlerce cesedin olduğu ve sivil altyapının da hedef alındığı belirtildi.

İlgili Yazılar