Tekno Sayfa – En Yeni Teknoloji Haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Filistin’de İşgalci Güçlerin Okulu Hedef Alan Saldırısında 25 Kişi Hayatını Kaybetti

Filistin’de İşgalci Güçlerin Okulu Hedef Alan Saldırısında 25 Kişi Hayatını Kaybetti

haberci haberci -
49 0

Filistin’de Okulu Hedef Alan İğrenç Saldırı

Filistin Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, işgalcilerin Han Yunus kentinin doğusundaki Abesan beldesinde yerinden edilmiş kişilerin barındığı bir okulu hedef alarak iğrenç bir katliam gerçekleştirdiği belirtildi.

Ölü ve Yaralı Sayısı

Saldırıda ilk belirlemelere göre 25 kişinin öldüğü, 53’ten fazla kişinin yaralandığı ifade edildi. Filistin Kızılayı’nın yaptığı açıklamaya göre, ilk yardım ekipleri yaralıları kentteki hastanelere nakletmek için çalışmalarını sürdürdü.

Zorunlu Göç ve İsrail Saldırıları

Gazze’de yaşayan yaklaşık 2,3 milyon kişinin hayatının bir parçası haline gelen zorunlu göç, İsrail’in saldırıları nedeniyle milyonlarca Filistinlinin yerinden edilmesine sebep oldu. İsrail ordusunun Gazze’ye yönelik saldırıları devam ederken, bölge halkı sürekli göç etmek zorunda kaldı.

Çatışmaların Sonuçları

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarında en az 38 bin 243 Filistinli öldü, 88 bin 33 kişi yaralandı. Ayrıca, saldırılarda sivil altyapı da hedef alındı ve binlerce ölünün enkaz altında kaldığı bildirildi. İsrail ordusu ise saldırılar sırasında 680 askerinin öldüğünü duyurdu.

Çatışmalara Verilen Ara

24 Kasım 2023’te 4 günlük ve daha sonra 3 gün daha uzatılan “insani ara”da, 81 İsrailli ve 240 Filistinli esir karşılıklı serbest bırakıldı. Ancak İsrail, binlerce Filistinliyi hala alıkoyup hapsetmeye devam etti.

İsrail’in Batı Şeria ve Kudüs Saldırıları

İsrail askerlerinin Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te de gerçekleştirdiği saldırılarda 571 Filistinli hayatını kaybetti. Bölgedeki çatışmalar ve saldırılar devam etmekte.

İlgili Yazılar