Tekno Sayfa – En Yeni Teknoloji Haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. BM Acil Yardım Koordinatörü G7 Ülkelerine Kıtlık Çağrısı Yaptı

BM Acil Yardım Koordinatörü G7 Ülkelerine Kıtlık Çağrısı Yaptı

haberci haberci -
60 0

Martin Griffiths, G7 Ülkelerini Kıtlık Krizine Müdahale Konusunda Uyardı

BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Yardım Koordinatörü Martin Griffiths, G7 ülkelerine çağrıda bulunmak için yazılı bir açıklama yayımladı. Griffiths, yarın İtalya’da gerçekleşecek toplantı öncesinde, Sudan, Gazze ve diğer bölgelerdeki ihtilafların kontrol altından çıktığını vurgulayarak, savaşın milyonlarca insanı açlıkla karşı karşıya bıraktığını belirtti.

G7 Ülkelerine Kıtlıkla Mücadelede Nüfuzlarını Kullanma Çağrısı

Griffiths, kıtlığın engellenebilir bir felaket olduğunu vurgulayarak, G7 ülkelerinden kıtlığı önlemek için nüfuzlarını kullanmalarını talep etti. Açlıktan ölen insanların sayısının arttığını belirten Griffiths, G7 ülkelerine harekete geçmeleri için acil çağrıda bulundu.

Gazze ve Sudan’daki Durum

Griffiths, Gazze’de yaşanan dramatik duruma da dikkat çekerek, 1 milyondan fazla kişinin temmuz ortasında ölüm ve açlıkla karşı karşıya kalabileceğini aktardı. Sudan’da ise 5 milyon kişinin açlık tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu bildiren Griffiths, insani yardım çalışanlarının bölgeye erişimine engel olunduğunu belirtti.

BM’nin Taahhüdü

BM’nin hayat kurtarmak için çalışmalarına devam edeceğini belirten Griffiths, ancak insani yardımın tek başına yeterli olmadığını vurguladı. G7 ülkelerinin siyasi nüfuz ve maddi kaynakları kullanarak yardım örgütlerinin ihtiyaç sahiplerine erişimini kolaylaştırmaları gerektiğini ifade etti.

Griffiths, sivilleri açlıkla terk eden savaş makinelerine destek vermek yerine insanlara geleceğini vaat eden diplomasiye öncelik verilmesi gerektiğini belirterek, G7 ülkelerini bu konuda önemli bir rol üstlenmeye çağırdı.

İlgili Yazılar