Tekno Sayfa – En Yeni Teknoloji Haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Birleşmiş Milletler, Ülke İçinde Yerinden Edilme Sorununu Ele Alıyor

Birleşmiş Milletler, Ülke İçinde Yerinden Edilme Sorununu Ele Alıyor

haberci haberci -
59 0

Piper’dan Çarpıcı İfadeler

Birleşmiş Milletler (BM) Cenevre Ofisi’nde basın toplantısı düzenleyen Piper, Guterres’in Ülke İçinde Yerinden Edilmeye ilişkin Eylem Gündemi’ni başlatmasının üzerinden yaklaşık iki yıl geçtiğini hatırlattı.

Küresel Yerinden Etme Sorunu

Piper, dünya genelinde bugün evlerini, geçim kaynaklarını ve bazen de resmi kimliklerini kaybetmiş, ülke içinde yerinden edilmiş 76 milyon kişi olduğunu vurguladı. Doğal afetler sonucu yerinden olan kişilerin çoğunlukla kısa sürede evlerine döndüğünü ancak çatışmaların mağdurlarının uzun yıllardır evlerinden uzak kaldığını belirtti.

Sudan’da En Fazla Yerinden Edilme

En fazla yerinden edilmenin Sudan’da gerçekleştiğini hatırlatan Piper, ülke içinde yerinden edilmelerle ilgili oranların son 10 yılda iki kat arttığına dikkat çekti.

BM’nin Çalışmaları

Piper, BM’nin 2023’te ülke içinde yerinden edilmiş yaklaşık 50 milyon kişiye yardım ettiğini ve bu konuda kalıcı çözümler bulmak için çaba harcadığını belirtti. BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) ve BM Uluslararası Göç Örgütü’nün (IOM) yerinden edilmelerle ilgili aktif çalışmalar yürüttüğünü kaydederken, uzun vadeli çözüm için geniş ve koordineli eylemin gerekliliğine dikkat çekti.

Çatışmaların Etkisi

116 ülkede toplam 76 milyon kişinin yerinden edildiğini belirten Piper, bu kişilerin yüzde 90’ının çatışmalar nedeniyle evlerinden ayrılmak zorunda kaldığını açıkladı.

İlgili Yazılar