Tekno Sayfa – En Yeni Teknoloji Haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. ABD, Rusya ve Kuzey Kore Arasındaki Stratejik İlişkiler

ABD, Rusya ve Kuzey Kore Arasındaki Stratejik İlişkiler

haberci haberci -
56 0

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan Endişe Verici Açıklamalar

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mathew Miller, basın toplantısında yaptığı açıklamada, ABD’nin bölgedeki müttefikleri Güney Kore ve Japonya ile işbirliğine devam edeceğini vurgulayarak, tehditlere karşı birlikte mücadele edeceklerini belirtti. Miller, Rusya ile Kuzey Kore arasında imzalanan “kapsamlı stratejik ortaklık anlaşması”nı “çok endişe verici” olarak nitelendirerek, bu anlaşmanın Kore Yarımadası’nı istikrarsızlaştırabileceğini savundu. Ayrıca, anlaşma çerçevesinde yapılacak bazı silah transferlerinin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarını ihlal edebileceğine işaret etti.

Rusya ve Kuzey Kore Arasındaki Anlaşma

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Kuzey Kore’ye gerçekleştirdiği ziyaret sonucunda, taraflar arasında “kapsamlı stratejik ortaklık anlaşması” imzalandı. Putin, anlaşma kapsamında taraflardan biri saldırıya uğradığında diğerinin askeri yardım yapmayı taahhüt ettiğini belirtirken, “ittifak” teriminden kaçındı. Putin, anlaşma ile askeri ve teknik işbirliğinin geliştirileceğini vurguladı. Kuzey Kore lideri Kim Jong Un ise anlaşmayı “pakt” olarak nitelendirerek, ilişkilerin “yüksek ittifak” seviyesine çıkarıldığını ifade etti.

Kapsamlı stratejik ortaklık anlaşması, taraflardan birinin saldırıya uğraması durumunda diğerinin askeri destek vereceğini ve ilişkilerin daha da güçleneceğini öngörüyor.

İlgili Yazılar