Tekno Sayfa – En Yeni Teknoloji Haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. AB Komisyonu, Lufthansa’nın Kamu Yardımı Hakkında Soruşturma Başlattı

AB Komisyonu, Lufthansa’nın Kamu Yardımı Hakkında Soruşturma Başlattı

haberci haberci -
56 0

AB Komisyonu, Lufthansa’ya Verilen Kamu Yardımı Hakkında Soruşturma Açtı

AB Komisyonu, Kovid-19 salgını nedeniyle iflasın eşiğine gelen hava yolu firması Lufthansa’ya Almanya tarafından sağlanan kamu yardımının Avrupa rekabet kurallarına uygun olup olmadığını incelemek üzere bir soruşturma başlattı.

Genel Mahkeme’nin Kararı Üzerine Açılan Soruşturma

AB’nin en yüksek mahkemesi Avrupa Adalet Divanı içinde yer alan Genel Mahkeme’nin, salgın sürecinde Lufthansa’ya sağlanan 6 milyar euroluk Alman devlet yardımını onaylama kararının iptal edilmesi sonrasında AB Komisyonu, kamu yardımını onaylama sürecindeki hataları araştırmak amacıyla bu soruşturmayı başlattı.

Lufthansa’nın Durumu ve AB Rekabet Kuralları

Lufthansa, küresel seyahat kısıtlamaları nedeniyle zorlu bir dönem geçirirken Almanya, Avusturya, Belçika ve İsviçre hükümetlerinden toplamda 9 milyar euroluk bir kurtarma paketi aldı. Ancak AB Komisyonu, bu yardımların rekabeti olumsuz etkileyip etkilemeyeceğini ve kamu yararına uygun olup olmadığını değerlendiriyor.

AB Komisyonu ve AB Ülkelerinin Yetkileri

AB ülkeleri, kamu desteklemelerini sadece rekabete zarar vermemesi ve kamu yararına hizmet etmesi şartıyla sağlayabiliyor. AB Komisyonu ise bu desteklerin AB rekabet kurallarına uygun olup olmadığını denetliyor ve gerektiğinde soruşturmalar başlatıyor. Lufthansa’nın durumu da bu çerçevede inceleniyor.

İlgili Yazılar